Sıkça Sorulan Sorular

Satılan ürünler orijinal mi?
www.mielakids.com 'da satışa sunulan ürünlerin tamamı orijinaldir.
 

Siteden alışveriş güvenilir mi?
Miela Kids üzerinde satılan tüm ürünler faturalı ve ürün kalite güvencesi altındadır. Sitemizde tüm kritik bilgiler 128bit şifreleme algoritması ile taşınır ve kayıt edilmez. Dolayısı ile veriler gönderilirken ve gönderildikten sonra, istenmeyen kişiler tarafından görülmesi mümkün değildir. Aynı şekilde kredi kartı ile ödeme alt yapısı da tamamı ile güvenlidir.
 

Ürünlerin fiyatlarına KDV dahil mi?
www.mielakids.com üzerinden satılan tüm ürünlerin satış fiyatlarına KDV dahildir.
 
 
Sipariş ettiğim ürün yanlış bedende, renkte ya da modelde gelirse ne yapmalıyım?
Ürün elinize sipariş ettiğiniz bedenden, modelden ya da renkten farklı gelirse  0 258 212 6001 telefon numarasından müşteri hizmetlerimize ulaşarak değişim yapabilirsiniz.
 
 
Yeni sipariş oluşturdum, siparişimi değiştirebilir miyim?

www.mielakids.com 'dan verdiğiniz siparişlerde, siparişiniz henüz kargoya teslim edilmediyse  0 258 212 6001 müşteri hizmetlerini arayarak değiştirebilirsiniz.
 
 
Siparişimin teslim edileceği adresi değiştirebilir miyim?
Siparişinizin kargoya verilip verilmediğini kontrol ediniz. Sipariş verdiğiniz ürün kargoya teslim edilmediyse teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için  0 258 212 6001 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.
 
 
Almak istediğim ürün tükendi tekrar satışa çıkar mı?
Stoklarımızın sürekli yenilenmesi sebebi ile ürünler sezon bitmediği müddetçe tekrar satışa açılmaktadır.
 
 
Ürünlerimin temizliğini nasıl yapmalıyım?
www.mielakids.com  ürünlerinin hassas ve teknolojik kumaşlardan üretilmesi sebebi ile her ürünün üzerinde bulunan yıkama ve kurutma talimatına göre temizliği yapılmalıdır.
 
 
Kargo / Ulaşım

Siparişim bana ne zaman ulaşır?
Yurt içi siparişler 1-3 iş gününde alıcısına ulaşmaktadır.
 
 
Siparişimin kargoya verilip verilmediğini nasıl öğrenebilirim?

Site üzerinden sipariş detaylarım sayfasından sipariş durumunuzu takip edebilirsiniz.
 
 
Kargo ürünü getirdiğinde teslim alırken dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Evet. Kargo ile gönderim esnasında kargodan kaynaklı olarak ürünlerde zarar oluşabilmektedir. Bu sebeple ürünü teslim alırken paketinde ezilme, yırtılma ve ıslanma gibi bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böyle bir durum olduğunda kargoyu teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız.
 
 
Kargo gelmiş ancak beni evde bulamamış ürüne nasıl ulaşabilirim?
Bildirilen adreste bulunmamanız durumunda sipariş verdiğiniz ürün bulunduğunuz adrese en yakın kargo şubesine teslim edilir. 3 Gün içerisinde şubede bekletilir. Kargo şubesine giderek kimlik numaranızla ürünü teslim alabilirsiniz. 3 gün içerisinde alınmayan ürünler www.mielakids.com 'a geri gönderilir.
 
 
İptal & İade

Siparişi iptal ettiğimde para iadesi ne kadar sürede yapılır?
Siparişi iptal ettiğinizde ya da ürünü geri iade ettiğinizde, ürünün bize ulaşmasından itibaren 7-10 iş günü içerisinde paranız iade edilmektedir.
 
 
Aldığım ürünü kaç gün içerisinde iade edebilirim?
Ürünün size ulaşmasından itibaren 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
 
 
Teslim aldığım ürün defolu ise ne yapmalıyım?

Ürünü iade süresi geçmeden (15 gün) tarafımıza göndermeniz halinde gerekli işlemler yapılarak para iadesi gerçekleştirilecektir. Stoklarımızda aynı üründen olması durumunda yeni sipariş oluşturabilmeniz için bilgilendirileceksiniz.

 

Kapıda ödeme seçeneği ile sipariş verebilir miyim?

Siparişlerinizi kapıda ödeme seçeneği ile verebilirsiniz. Kapıda ödeme seçmeniz durumunda Kargo firması tarafından ayrıca Kapıda Ödeme Bedeli tahsil edilecek ve bu rakam sipariş tutarınıza sepetinizde eklenecektir. İlgili tutarı sepette görebilirsiniz.  Ürün teslimatı için kargo ücreti çıkıyorsa sepetinizde kargo ücretini de ayrıca göreceksiniz.  Şu an için kapıda nakit ödeme ve kredi kartı ile sipariş seçeneğimiz mevcuttur. Kapıda taksitli ödeme yapamayacağınızı önemle belirtmek isteriz.  Kapıda ödeme siparişlerde sipariş gönderimi yapıldıktan sonra iptal yapılamayacağını hatırlatmak isteriz.
Kapıda ödeme onayı için müşteri temsilcilerimiz sizi telefonla arayarak adres teyidi ve onay alacaktır. Sipariş gönderimi sonrası iptal edilme durumunda firmamızın her türlü paketleme ve kargolama giderlerini sizden tahsil etme hakkını saklı tuttuğunu hatırlatmak isteriz. Güvenlik nedeni ile 1000 TL'na kadar olan siparişleriniz için kapıda ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.